13. ročník Výročních cen OSA znají vítěze

9. června 2017

Na Výročních cenách OSA, které se konaly 8. června 2017 v kině Lucerna, byli oceněni Ondřej Ládek, Petr Janda, Jiří Bělohlávek, Tomáš Krulich, Milan Špalek, Miloš Bok, Vladimír Kočandrle, Miroslav Srnka, Mirai Navrátil, Šimon Bílý, Jan Ryant Dřízal, Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ, Ivana Loudová, Petr Novák, Vladimír Mišík a Václav Hrabě. Večerem provázela dvojice herců z divadla Vosto5 – Ondřej Cihlář a Petr Prokop. O hudební doprovod se postaral Martin Kumžák s Pajky Pajk. V průběhu večera se na pódiu vystřídali Ondřej Ruml, Iva Pazderková, Jitka Charvátová, Žofie Dařbujánová, Karel Štědrý s Petrem Macháčkem, Karel Kahovec a David Kraus.

Praha 8. června 2017 – Ochranný svaz autorský (OSA) ocenil již po dvanácté nejúspěšnější hudební skladatele, textaře a nakladatele. Výroční ceny OSA jsou jako jediné v České republice udělovány na základě zasílaných statistik od rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů.

Pouze Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, kterou si v letošním roce odnesla Ivana Loudová, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory, jsou uděleny na základě rozhodnutí Dozorčí rady OSA. Do Zlatého fondu byl zapsán Petr Novák in memoriam a skladba Variace na renesanční téma, verše Václava Hraběte, které zhudebnil Vladimír Mišík. Výroční ceny OSA rovněž také jako jediné spojují autory napříč hudebními žánry. Letos byly uděleny celkem v 15 kategoriích.

Dvě ceny si odnesl Miloš Bok, jednu jako Nejúspěšnější skladatel vážné hudby, druhou získal v kategorii Vážná skladba roku. Populární skladbou roku byla stejně jako v loňském roce Pohoda, jejímiž autory jsou Tomáš Krulich (hudba) a Milan Špalek (text). Titulem Nejúspěšnější textař roku se může pyšnit Ondřej Ládek alias Xindl X. Ocenění Nejúspěšnější skladatel populární hudby putovalo k Petru Jandovi.Nejúspěšnějšími autory v zahraničí se stali Vladimír Kočandrle v oblasti populární hudby a Miroslav Srnka v oblasti vážné hudby. Nejúspěšnějším nakladatelem byl v loňském roce Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ. Nejúspěšnější koncert roku odehrála skupina Lucie, pořadatelem turné byl Live Nation, s.r.o.

Cenu za propagaci a šíření české hudby dostal Jiří Bělohlávek in memoriam. „Osobně mne velice mrzí, že se našeho ocenění pan Jiří Bělohlávek, který se obrovskou měrou zasloužil o propagaci a šíření české tvorby nejen u nás, ale především v zahraničí, nedožil,“ dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Výroční ceny OSA oceňují také mladou generaci do 30 let v oblasti vážné i populární hudby. Nejúspěšnějšími mladými autory jsou Mirai Navrátil a Šimon Bílý v pop music a Jan Ryant Dřízal v oblasti vážné hudby. Výherci obdrželi od OSA také šek v hodnotě 50 000 Kč.

Samotný artefakt, který si ocenění autoři odnesli, má od letošního roku svou novou podobu. Křišťálová nota pochází z dílny Preciosa. O návrh se postarala designérka Lenka Parkanová. Ivana Loudová, držitelka Zlaté ceny OSA, byla obdarována ještě soškou od sochařky Šárky Radové.

Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury České republiky. Hlavním mediálním partnerem večera je hudební televize Óčko, která z předávání cen odvysílá 2. července záznam na Óčko Gold. Mediálními partnery jsou rádio Classic Praha, Express FM, časopis Autor in a projekt MyslimeNaHudbu.cz. Dalšími partnery jsou společnost Preciosa a PMP Exclusive.

12. VÝROČNÍ CENY OSA – VÝSLEDKY:

Populární skladba roku – Pohoda, autoři: Milan Špalek, Tomáš Krulich

 Vážná skladba roku– Apokalypsa v kamenické stráni, autor: Miloš Bok

 Nejúspěšnější skladatel populární hudby – Petr Janda

 Nejúspěšnější textař – Ondřej Ládek

 Nejúspěšnější skladatel vážné hudby – Miloš Bok

 Nejúspěšnější nakladatel – Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ

 Nejúspěšnější mladí autoři populární hudby – Mirai Navrátil, Šimon Bílý

 Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby – Jan Ryant Dřízal

 Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí – Vladimír Kočandrle

 Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí – Miroslav Srnka

 Zlatá cena OSA – Ivana Loudová

 Zlatý fond OSA: Autor: Petr Novák, Skladba: Variace na renesanční téma, autoři: Vladimír Mišík, Václav Hrabě

 Cena za propagaci a šíření české hudby – Jiří Bělohlávek

 Koncert roku – turné skupiny Lucie – pořadatel Live Nation Czech Republic, s.r.o.

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies